Aktywny wypoczynek w Pieninach

Pieniny noclegi to rozciągające się na długości trzydziestu kilometrów pasmo górskie znajdujące się na terytorium Polski i Słowacji. Dzięki zróżnicowaniu występującej na terenie Pienin flory i fauny pasmo to uchodzi za jedną z największych osobliwości przyrodniczych w Europie. Pieniny, ze względu na charakter rzeźby dzielimy na 3 części: Pieniny Czartoryskie, Małe Pieniny domki i Pieniny Spiskie.

Pieniny Czartoryskie rozciągają się między Niedzicą, a Szczawnicą i uważane są za najciekawszą pod względem przyrodniczym i morfologicznym część Pienin. Pieniny Małe zaś rozciągają się od Szczawnicy po Przełęcz Rozdziela i granicę słowacką. Ta część pasma charakteryzuje się dużymi połaciami polan i niewielkimi fragmentami lasów. Z kolei Pieniny Spiskie rozciągają się od Doliny Białki po Dunajec w Niedzicy i kształtują je zalesione grzbiety. Pieniny pokoje gościnne

Atrakcje turystyczne Pienin
Główną rzeką Pienin jest Dunajec. To jego przełom dzieli Pieniny na trzy części, a spływ na tratwach przełomem Dunajca to największa atrakcja tego regionu. Przecinający Pieniny pensjonaty przełom Dunajca to fenomen przyrodniczy i krajobrazowy. Prawie 18 kilometrowy spływ Przełomem Dunajca wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa obfituje we wspaniałe widoki pienińskiej przyrody. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy Natomiast z zachowanych zabytków dużą popularnością wśród turystów cieszą się Zamek w Niedzicy i ruiny zamku z Czorsztynie.

Turystyka w Pieninach
Pieniny agroturystyka stanowią alternatywę dla przeludnionych Tatr. Dla przybywających w Pieniny turystów wytyczone zostały liczne szlaki górskie wiodące w najpiękniejsze zakątki tej malowniczej krainy. Na terenie gór na zmęczonych wędrówką turystów czeka odpoczynek w schroniskach górskich „Orlica”, „Pod Durbaszką „ lub schronisku „Trzy Korony”. Pieniny to także atrakcyjne miejsce dla wielbicieli białego szaleństwa. Powstają tu ośrodki narciarskie i trasy zjazdowe gdzie amatorzy jazdy na nartach mogą doskonalić swe umiejętności.

Pieniny to niezwykle atrakcyjny turystycznie region Polski. Rezerwaty przeroby, zabytki architektoniczne i wspaniałe krajobrazy w przyciągają w te tereny tłumy turystów. W Pieninach wytyczone są liczne piesze szlaki turystyczne prowadzące przez najpiękniejsze zakątki gór, a spływ Przełamem Dunajca jest atrakcją na skalę europejską. Nie bez powodu Władysław Anczyc powiedział, że „Kto nie był w Tatrach i Pieninach ten nie był nigdzie i nic nie widział”.