Jaworzyna Krynicka

Słowo „beskid” oznacza polanę, halę. Hale położone są w górnej części wzniesień i sporadycznie obejmują szczyt góry. Z hal rozciąga się niezwykle malownicza panorama, a tę najbardziej malowniczą można podziwiać ze szczytu Jaworzyny Krynickiej. Po wschodniej stronie rozciąga się dolina rzeki Czarny Potok, a dalej Beskid Niski z Lackową górującą nad innymi wzniesieniami. Od północy obserwujemy łańcuchy zalesionych wzniesień, a od zachodu, przy dobrej widoczności, Gorce oraz zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr Bielskich.
Poniżej szczytu znajduje się schronisko górskie a tuż obok muzeum turystyki górskiej, w zbiorach którego można zapoznać się z dokumentacją działalności towarzystw turystycznych, obejrzeć fotografie schronisk, makiety namiotów oraz wszystko to co dotyczy rozwoju turystyki terenów Beskidu Sądeckiego. Przed budynkiem znajduje się plac, na którym co roku w noc sylwestrową odprawiana jest msza ludzi gór. Krynica Zdrój noclegi
Schronisko na Jaworzynie Krynickiej, obecnie zwane Hotele Górskim położone jest na wysokości 1050 m. Budynek przeszedł gruntowny remont pod koniec lat dziewięćdziesiątych 20. wieku i obecnie dysponuje 34 miejscami w pokojach o wysokim standardzie. noclegi Krynica Zdrój
Jaworzyna Krynicka ze swoimi rozległymi halami i łagodnymi stokami jest rajem dla narciarzy. Zawsze przyciągała tu zapaleńców, którzy nie bacząc na trudy wychodzili na szczyt i zjeżdżali na tak zwanym stoku goprowskim, który należało wcześniej ubić podchodząc na nartach. Plany wybudowania kolejki na Jaworzynę Krynicką istniały jeszcze w PRL-u i obejmowały rozmaite, nawet trochę szalone koncepcje, takie jak połączenie szczytu Góry Parkowej, w centrum Krynicy, ze szczytem Jaworzyny wyciągiem krzesełkowym. Koniec końców w 1997 ukończono budowę kolei gondolowej wiodącej z Czarnego Potoku na szczyt. Powstały trasy narciarskie. Różnica wzniesień wynosi 465 m a jazda gondolą na górę trwa ok.7 minut. Obecnie stacja narciarska na Jaworzynie szczyci się 7 dobrze utrzymanymi trasami o różnej trudności i o łącznej długości ponad 6000 m, przy czym najdłuższa ma 2600 m a najkrótsza 248 m. Krynica Zdrój pensjonaty
Tereny wokół Jaworzyny Krynickiej to interesujący obszar nie tylko dla miłośników białego szaleństwa ale również dla tych, którzy kochają piesze bądź konne wędrówki, lub tych, którzy szukają nowych wyzwań w postaci kolarstwa górskiego. Krzyżuje się tu wiele szlaków konnych rowerowych i pieszych.
O schroniskach i innych miejscach w Beskidzie Sądeckim Krynica Zdrój wille
Radziejowa- Wierzchołek najwyższego wzniesienia Beskidu Sądeckiego pokrywa las, którego jodły osiągają wiek ponad trzystu lat a potężne świerki górują nad innymi drzewami. Przepiękną panoramę Beskidu Sądeckiego, sąsiednich pasm oraz Tatr można podziwiać dzięki solidnej wieży widokowej stojącej obok obeliksu upamiętniającego tysiąclecie Polski Krynica Zdrój pokoje gościnne
Przehyba- Przehyba, a po łemkowsku Prehyba to szeroka polana rozpościerająca się na wysokości 1175 m kończąca się wzniesieniem – szczytem o wysokości 1192 m. Przehyba należy do jednych z najczęściej uczęszczanych miejsc w Beskidzie. Poniżej szczytu znajduje się ogromne i solidne schronisko odbudowane po pożarze, który zniszczył drewnianą część schroniska w 1991 roku.
Niemcowa- dąc czerwonym szlakiem z Rytra na Prehybę, poniżej szczytu Niemcowej leży maleńka osada o tej samej nazwie. Oprócz kilku chałup – gospodarstw, mieści się tu sezonowe schronisko o spartańskich warunkach.Kordowiec- Podążając czerwonym szlakiem z Rytra w stronę Wielkiego Rogacza (1181 m) można odpocząć w prywatnym schronisku na zboczu góry Kordowiec (762 m). Chata Kordowiec wita gości ciszą i serdecznością stanowiąc doskonały azyl dla tych, którzy uciekają od zgiełku miast.
Cyrla- Przysiółek o tej nazwie znajduje się nad Rytrem przy czerwonym szlaku wiodącym na Halę Łabowską. W jednym z nielicznych gospodarstw przycupniętych na stromych zboczach znajduje się prywatne schronisko Cyrla słynące z doskonałej kuchni i przyjaznej atmosfery.
Obidza- Przy czerwonym szlaku nad stacją narciarską Sucha Dolina, Bacówka na Obidzy wita gości tradycyjną sądecką kuchnią. Miejsce to stanowi doskonałą bazę wypadową dla spragnionych pieszych i rowerowych wycieczek turystów.
Hala Łabowska-To rozległa hala przy trasie na Jaworzynę Krynicką, na której stoi schronisko wybudowane w 1953 r. – jest to idealny przystanek dla turystów zmierzających z Krynicy do Rytra jak również tych, którzy podążają szlakiem przyrodniczym im. Adama hrabiego Stadnickiego.
Bacówka nad Wierchomlą- Bacówka jest jednym z sympatyczniejszych miejsc w paśmie Jaworzyny Krynickiej. To małe, zbudowane z grubych bierwion schronisko leżące przy niebieskim szlaku wiodącym na Runek ze strony Wierchomli i Szczawnika. Leży na rozległej hali na wysokości 880 m. Przy dobrej widoczności oferuje przepiękny widok na pasmo Radziejowej i na Tatry.