Weekend w Murzasichlu

Murzasichle noclegi położone są koło Zakopanego, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820-950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską.

W okolicy dzisiejszego Muru przy Stasikówce było kilka domów. Mieszkańcy tej osady chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły.
Na skutek epidemii, umarli tam (na Murze) wszyscy ludzie i stąd od słowa oznaczającego śmierć, a więc – mor, albo pomór, osadę tę nazywano Mur.
Długo aż do czasów II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną gromadę, mieszkańcy Muru sprawy gminne załatwiali u sołtysa w Murzasichlu.
Te dwie wioski łączono w pisowni w ten sposób: Mur-Zasichła.

Po II Wojnie Światowej, gdy Mur przyłączono administracyjnie do gromady Stasikówka, Schla otrzymała nazwę dzisiejszą – tanie noclegi Murzasichle.

Murzasichle jako wieś istnieje od 1630 r.
Nazwę miejscowości wypowiada się Murzasichle pokoje do wynajęcia.

Wodogrzmoty Mickiewicza – wodospady w Tatrach Wysokich utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na Potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływającym z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki. Wodospady te nazwane zostały Wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po dużych opadach. Trzy większe noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Powstały one w miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Powyżej piętrzą się urwiska Turni nad Szczotami w masywie Wołoszyna. Nad Wodogrzmotami, na stokach Roztockiej Czuby rośnie reliktowy drzewostan modrzewiowo-limbowy. Murzasichle pensjonaty

Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku nadało imię Adama Mickiewicza Wodogrzmotom oraz Dolinie Rybiego Potoku na pamiątkę sprowadzenia w 1890 roku prochów wieszcza na Wawel. Tablica z nazwą doliny istniała do 1930 roku, jednak owa nazwa nie przyjęła się. Mickiewicz osobiście nie był w żaden sposób związany z Tatrami ani z Podhalem, a nawet nigdy w tych rejonach nie był (choć prawdopodobnie akcja jego dramatu Konfederaci Barscy rozgrywa się w Tatrach). Murzasichle wille

Obecnie z kamiennego mostu wybudowanego w 1900 roku na drodze wiodącej do Morskiego Oka widać jedynie Pośredni Wodogrzmot, do pozostałych dostęp jest zabroniony. Dalej, w kierunku Morskiego Oka, na zakręcie z Obrywem znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć Gerlach (2655 m n.p.m.), najwyższy szczyt Tatr.