Katowice

Wprawdzie Zabrze, po drugiej stronie aglomeracji ale “Drogową Trasą Średnicową” z centrum Katowic dojedziecie tu w 20 minut.
Nieczynna kopalnia węgla, która w 2007 roku została otwarta dla turystów. W towarzystwie górnika zjeżdżamy kilkaset metrów pod ziemię i przez kilka godzin możemy dowiedzieć się sporo o realiach pracy górników w XIX i XX wieku. Górnik-przewodnik opowiada naprawdę ciekawe rzeczy, do tego chodzimy po prawdziwej kopalni więc potęguje to wrażenia. Pełno tu multimedialnych rozwiązań czy efektów dźwiękowych. Przewodnik uruchamia nawet niektóre maszyny górnicze, żebyśmy mogli zobaczyć ich działanie na żywo.Dworzec kolejowy w Katowicach dla wielu turystów będzie miejscem, z którego rozpoczniemy zwiedzanie Katowic. Obecnie dworzec prezentuje się bardzo dobrze – dużo sklepów, kawiarenki, lokale gastronomiczne, połączenie z Galerią Katowicką oraz położenie w centrum miasta. Czysto, jasno, przyjemnie, nie ma problemu z zakupem prowiantu na podróż, oprócz płatnych toalet (3 zł) dostępny jest prysznic w toaletach od strony głównego holu dworca.Historyczna dzielnica Katowic, która przeszła w ostatnich latach ogromną metamorfozę. Z miejsca, w którym strach było bywać, Nikisz stał się miejscem, w którym warto bywać. Początki Nikiszowica sięgają lat 1908-1919, kiedy to Emil i Georg Zillmannowie zaprojektowali kolonię robotniczą przeznaczoną dla górników kopalni “Giesche”.

Dzisiaj Nikiszowiec jest miejscem, w którym Gość może poczuć prawdziwie przemysłowy klimat Śląska.Nikiszowiec niejako kontrastuje ze znajdującym się niedaleko Giszowcem. Giszowiec to również osiedle górnicze i również powstało na początku XX wieku (jeszcze przed Nikiszowcem) Katowice noclegi. Jednak w przeciwieństwie do tego pierwszego, na Giszowcu nie powstały bloki. Jest to perfekcyjnie zaprojektowane osiedle domków dwurodzinnych i być może pierwsze w Polsce miasto-ogród. W czasach świetności było tu ok. 300 domków, co ciekawe wcale nie jednakowych. Architekci stworzyli kilkanaście projektów, które były wykorzystywane do budowy domów, a które dziś się tasują na giszowskich ulicach.Katowice – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego. Śląsk noclegi zaprasza. Jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i największe pod względem ludności miasto konurbacji górnośląskiej. Siedziba Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.