Zakopane

Zakopane uważane jest za „zimową stolicą Polski”. Miasto otoczone od północy pasmem Gubałówki, a z południowej strony spogląda na osadę majestatyczny Giewont. Sytuacja zmieniła się diametralnie na korzyść Zakopanego, gdy do leżącej w Rowie Podtatrzańskim niewielkiej wioski przybył z Warszawy doktor Tytus Chałubiński. Nie tylko odkrył zalety klimatyczne okolicy, ale również rozpropagował je wśród inteligencji warszawskiej i artystów

Drugą ważną postacią w dziejach miasta był hrabia Władysław Zamoyski, który w 1889 r. kupił osadę na licytacji, to jemu okolica zawdzięcza powstanie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zakopane odwiedzają miłośnicy narciarstwa biegowego z niemal całego świata. Popularnym w Zakopanem to skoki narciarskie. Zakopane może się poszczycić jedyną w Polsce nowoczesną skocznią narciarską – Wielka Krokiew na której odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Do popularyzacji tej dyscypliny sportu przysłużyli się wspomniany już min. Stanisław Marusarz oraz, Adam Małysz. 

Położenie Zakopanego, trasy narciarskie i inne obiekty umożliwiające uprawianie sportów zimowych sp

Zakopane noclegi w centrum na amatorów mocniejszych wrażeń czekają śnieżne skutery i specjalnie trasy w lasach podhalańskich. Nieco spokojniejszym turystom miejscowi gazdowie proponują kuligi z pochodniami zakończone ogniskiem z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek.

Zakopanem atrakcje na turystów czekają, Krupówki, gdzie podczas pobytu w Zakopanem obecność jest niemal obowiązkowa. Możemy zwiedzić neogotycki Kościół św. RodzinyMuzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chaubińskiego. Budynek muzeum w stylu góralskim wspólnie zaprojektowali Stanisław Witkiewicz i Franciszek Mączyński Na Krupówkach ma swoją siedzibę Miejska Galeria Sztuki, w

Innym znanym Zakopiańczykiem z wyboru był Stanisław Ignacy Witkiewicz vel Witkacy. Witkacy to uzdolniony matematycznie, muzycznie, malował obrazy i pisał dramaty. Artysta zginął śmiercią samobójczą w 1939 r. na znak protestu przeciw zajęciu wschodnich rubieży Polski przez Armię Czerwoną. W Zakopanem istnieje Teatr im Witkacego. Przy ul. Kościeliskiej – najstarszej w Zakopanem znajdziemy kościół Matki Bożej Częstochowskiej,

Cmentarz na Pęksowym Brzysku, na tym cmentarzu spoczywają osoby zasłużone dla Podhala i również dla polskiej kultury. Nagrobki wykonane głównie z drewna odnajdziemy nazwisko Kornela Makuszyńskiego, Władysława Hasiora, Tytusa Chaubińskiego i wiele innych osób znanych z podręczników historii. 

Sanktuarium Matki bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, powstało jako wotum wdzięczności Matce Fatimskiej za uratowane życie papieża Jana Pawła II po zamachu w dn. 13 V 1981r. Świątynię zaprojektował miejscowy architekt Stanisław.

Warto wybrać się w kierunku Kuźnic, aby obejrzeć pozostałości po hucie.

 Doliny Chochołowska, Kościeliska i Pięciu Stawów to tylko niektóre szlaki spacerowe. Jednak najchętniej odwiedzanym miejscem w okolicy Zakopanego jest Morskie Oko – jezioro. Zimą całkowicie zamarza Bardziej zaprawieni w górskich wędrówkach. mogą wyruszyć na Rysy, jednak zdobywanie szczytu i bezpieczny powrót zajmie nam cały dzień.

 Apartamenty Zakopane zaprasza do Aquaparku, w którego basenach możemy zwyczajnie popływać w wodzie podgrzanej do 30 C, skorzystać z biczów wodnych. Basen zewnętrzny wypełnia woda geotermalna,

Trasy turystyczne, narciarskie, szlaki spacerowe, zabytki to niewątpliwie atuty Zakopanego